numipluslogo

Nový ČS numismatický rekord – 10 Dukát Ferdinanda III.

category-zajimavosti

Rok 2020 by se z pohledu československé numismatiky nechal nazvat rokem rekordním. Před měsícem se vydražil Svatováclavský 5 Dukát za tehdy rekordních 850.000 EUR. A po pouhém měsíci tu máme další rekord.


Aukční síň Macho & Chlapovič ve své 24.aukci konané 6.11.2020 nabídla pod položkou v katalogu číslo 212 skutečný numismatický bonbónek – 10 Dukát Ferdinanda III. z roku 1642, který byl ražen v Kremnické mincovně (označení na minci KB). Tato zlatá mince o váze 34,89 g byla nabízena v kvalitě -1/0- (aEF/aUNC). Jedná se o pozdněrenesanční ruční ražbu kladivem z ručně rytého razidla.


Elizej Macho, spoluzakladatel akčního domu Macho & Chlapovič upřesnil: „Tento konkrétní kus jsme poprvé zachytili v aukci v Amsterdamu v květnu 1926. Od té doby migroval evropskými sbírkami, a nyní přistál zpátky na Slovensku. Násobky kremnických dukátů Ferdinanda III. jsou velmi vzácné. Důkazem je fakt, že pěti a desetidukáty daného panovníka doposud aukční síň na Slovensku nezaznamenala.“


Vyvolávací cena tohoto 10 Dukátu činila 200 tisíc EUR (více jak 5,3 miliónu Kč dle aktuálního kurzu ČNB). Po napínavém souboji se zájemci z dalších zemí, získal minci nejmenovaný slovenský investor. Tento desetidukát vydražitel nakonec spolu s aukčními poplatky získal za neuvěřitelných 1.140.000 EUR, což je v přepočtu téměř 30,4 milionů korun.


Foto z aukčního katalogu Macho & Chlapovič

numipluslogo