numipluslogo

5 Dukát svatého Václava – nejdražší československá mince

category-zajimavosti1

V sálové aukci společnosti Antium Aurum konané dne 2.10.2020 se pod katalogovým číslem 303 objevil velice vzácný 5 Dukát svatého Václava z roku 1937. Tato konkrétní mince byla vyražena pouze ve čtyřech exemplářích. Proto i vyvolávací cena byla stanovena na 300.000 EUR (více jak 8 miliónů Kč bez poplatků aukčnímu domu). O mimořádnosti této mince svědčí skutečnost, že do této doby se v žádné oficiální aukci prozatím nevyskytla a tudíž nebylo možné odhadnout její skutečnou tržní cenu. Do aukce minci nabídl soukromý majitel, který si přál zůstat v anonymitě. Nesporný punc vzácnosti dodává této minci i fakt, že se nevyskytuje ani ve státní sbírce České národní banky.


Konečná výše, za kterou se tato mince vydražila, předčila i odhady majitelů aukční síně Antium Aurum. Konečná cena se zastavila až na závratných 850.000 EUR, což dle aktuálního kurzu ČNB činí 22.975.500,- Kč. Když k této částce připočteme ještě 20% provizi aukčnímu domu, musel nový anonymní majitel zaplatit celkem více jak 27,5 miliónů korun.


Svatováclavské dukáty patří k aukčním hitům posledních let. Například svatováclavský desetidukát z roku 1937 se prodal v roce 2017 za 550 tisíc eur (tehdy cca 14,7 milionů korun) bez aukční přirážky a do této doby byl nejdražší československou mincí. Nicméně zejména v průběhu roku 2020 závratně stoupala cena veškerých svatováclavských dukátů, a to o 30-40% během posledních 12 měsíců.


Dle Wikipedie je Svatováclavský dukát označení pro zlaté mince, které byly v Československu raženy od roku 1923. Oficiální název mince je československý dukát. Svatováclavský dukát nebyl zákonným platidlem, ale mincí obchodní, která neměla určenou nominální hodnotu. Dukát má hmotnost 3,49 gramů a ryzost 0,986. Tyto mince byly raženy Kremnickou mincovnou v nominálech 1 Dukát, 2 Dukát, 5 Dukát a 10 Dukát. Duchovním otcem vydávání československých dukátů byl ministr financí Alois Rašín.


Na výtvarný návrh svatováclavského dukátu byla z podnětu ministerstva financí vypsána veřejná soutěž, které se mohli zúčastnit pouze občané Československé republiky. Odborná pPorota vybírala z více jak 80 anonymních návrhů. Vítězem se stal návrh opatřený heslem „Cimbuří“, jehož autoři byli dva významní výtvarníci – malíř a grafik Jaroslav Benda a profesor Otakar Španiel. Jejich návrh byl po malých úpravách následně realizován. Podobu dukátu, před podlehnutím smrtelnému zranění z atentátu, schválil ministr financí Alois Rašín.


Foto z aukčního katalogu společnosti Antium Aurum

numipluslogo